Prečo majú učitelia nízke platy

Autor: Marek Ďurček | 24.3.2013 o 14:32 | (upravené 7.4.2013 o 11:22) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1540x

Pred pár dňami som navštívil prednášku v coworkingovom centre Connect Network s názvom "WOW your audience" (WOW tvoje obecenstvo). Samozrejme bola celá v angličtine so zahraničným lektorom Edom Wienkom. Pri predstavovaní lektora som započul, že to vlastne nie je prednáška, ale workshop. Potešil som sa, lebo možnosť hneď si vyskúšať nové informácie a dostať spätnú väzbu je vždy prínosnejšie ako len samotné počúvanie.

 

Celé to prebiehalo v skupinkách a uvoľnenej atmosfére pretkané interaktívnymi úlohami. Najprv sme sa rozprávali na čo si dávať pri prezentovaní pozor a naopak čo je pre publikum zaujímavé. Na konci každá skupinka dostala obrázok s netradičným predmetom, ktorý sme mali predať investorom. Nečakal som, že si z toho večera odnesiem toľko nových poznatkov (a tiež skúsensotí) o tom ako prezentovať zaujímavejšie.

Ako tam bolo spomenuté, slová tvoria iba 7% toho čo zaujme divákov. Väčšina je mimika, intonácia, gestikulácia... To všetko lektor zvládal bravúrne a bolo vidieť, že si to dopredu poctivo pripravil. Keďže ďalšie workshopy sú už platené, potreboval zaujať a presvedčiť ľudí, že jeho workshopy majú naozaj hodnotu.

Po skončení som si uvedomil ten rozdiel oproti škole. Ten lektor je platený za svoj výkon aký podá. Preto sa musí snažiť na maximum. Učiteľ v škole dostáva peniaze za to, že príde a je ho aspoň počuť. Teraz nechcem povedať, že to platí na všetkých učiteľov. Iba na väčšinu. No poznám aj takých, ktorí si zaslúžia za svoj výkon viac, pretože svoju prácu robia skutočne dobre. Takým patrí veľký rešpekt. Často je to preto, že im vzdelávanie iných prináša radosť a peniaze nie sú ich hlavný cieľ.

Tým ostatným by občas stačilo trochu porozmýšľať, ako urobiť hodinu zaujímavejšou, ako študentom priblížiť danú tému a hlavne ako ju aplikovať do praxe. Miesto toho sa stretávame len s výhovorkami - problém je v ministerstve, osnovách a všade inde. Určite si už počul vetu "ale praxi je to inak". Alebo si sa možno spýtal na paktické využitie a učiteľ začal hapkať, prípadne sa ohradil záverečnou skúškou. Nemôžem hovoriť, že takto to je na každej škole. Teraz vychádzam z vlastnej skúsenosti. Preto neustále hľadám možnosti, ako sa pri škole aj niečo skutočne naučiť a získať cenné skúsensoti.

Byť študentom je napriek tomu to najlepšie obdobie života. Máme kopec času a príležitostí sa vzdelávať mimo školy, možnosť podnikať s úľavami, zbierať skúsenosti a žiť život naplno. Stačí sa len poobzerať a začať hľadať možnosti. Ak takú nenájdeš, vždy si ju môžeš vytvoriť.

Verím, že dobrých projektov a iniciatív bude takto len pribúdať.

 

Marek

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hygienik Mikas: Ťažko sa mi pracovalo za Pellegriniho aj Matoviča

Ján Mikas vraj netušil, že zo sanitárnych dní v nedeľu vznikne taký politický problém.

Dobré ráno

Dobré ráno: Sudca Truban pustil Bödöra, jeho rodina pritom tiež dostala dotáciu

Sudca kandiduje na šéfa Špecializovaného súdu.

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.


Už ste čítali?